mapa stránek || vyhledávání

Globální oteplování spaluje sibiřské lesy

Ruští vědci vyjádřili vážné obavy o osud sibiřské tajgy. Globální oteplování vysušuje močály, narušuje permafrost a způsobuje rozsáhlé požáry, během nichž je uvolňováno obrovské množství oxidu uhličitého.

Klimatické změny rok od roku stále více ovlivňují sibiřské lesy. Od počátku 60. let se v této části světa teplota zvýšila o 3 stupně Celsia a důsledky jsou vidět na každém kroku. Vegetační období je stále delší, návrat stěhovavých ptáků a pučení stromů zvěstují příchod jara stále časněji.

Kvůli oteplení se četnost sibiřských požárů zvýšila za posledních 20 let desetinásobně. Během rekordních veder v roce 2003 shořelo na Sibiři téměř 22 miliónů hektarů lesa. V červnu zachytily americké družice v jediném okamžiku 157 lesních požárů na 11 miliónech hektarů. Kouř z ohňů bylo možné zaznamenat až v 5 tisíc kilometrů vzdáleném japonském Kjótu nebo na druhé straně Tichého oceánu v americkém Seattlu.

Do atmosféry se dostalo 250 milionů tun oxidu uhličitého, což je přibližně stejné množství, jaké by měl do roku 2012 ušetřit světový průmysl na základě Kjótského protokolu.

Vědci vyjádřili obavy, že v letošním roce by se požáry mohly úplně vymknout kontrole. Státní úřady nedisponují dostatkem finančních prostředků. Speciální hasící letadla má sice Rusko k dispozici, většinou je ale prodává do zahraničí.

Sibiřské lesy jsou největší souvislou lesní plochou na světě. Mají zásadní význam pro celý klimatický systém. Nikde jinde nna severní polokouli není ve dřevě vázáno tolik uhlíku. V tomto směru konkurují tajze pouze tropické deštné pralesy. Například v Brazílii uniká ročně při mýcení stromů do atmosféry přes 200 milionů tun oxidu uhličitého. Na Sibiři zakládají požáry často sami dřevorubci. Na spáleništi se novým stromům daří, rychleji rostou a jsou tak snadnou kořistí pro nenechavé hominidy s motorovou pilou. Nelegálně vytěžené dřevo končí jako laciná surovina v Číně.

Na druhou stranu spotřebují stromy během delšího léta více oxidu uhličitého, který odnímají z ovzduší a po přeměně v organické látky jej ukládají do dřevní hmoty. Někteří rusové si tak od globálního oteplování slibovali pokles objemu nznečištění. Jenomže už teď je zřejmé, že teplá a suchá sibiřská léta výrazně zvyšují riziko požárů, takže podobné prognózy nemají reálné opodstatnění. Nejpozději do poloviny století se ze Sibiře stane přední světový zdroj skleníkových plynů. To s sebou ponese další, zatím jen těžko představitelná rizika. Věčně zmrzlá půda obsahuje značné množství organické hmoty, při jejímž rozkladu se uvolní obrovská kvanta skleníkových plynů včetně metanu. Podobné následky bude mít i vysychání bažin a rašelinišť.

Anatolij Suchinin ze Sukačevova lesního institutu v Krasnojarsku si jen smutně povzdechl: „Je nutné chránit naše lesy. Jsou to plíce naší planety pohlcující oxid uhličitý. Nyní mi to ale připadá, jako kdyby je požírala rakovina.

Satelitní fotografie Sibiře ze dne 6. srpna 2005. Na snímku jsou vidět desítky požárů v oblasti kolem jezera Bajkal. Jednotlivá ohniska požárů jsou vyznačena červenými kroužky.

Zdroje:
Guardian (31.05.2005, Huge rise in Siberian forest fires puts planet at risk, scientists warn)
BBC News (31.05.2005, Fire threat to Siberia’s forests)
Terra Daily (14.07.2005, Siberia Three Degrees Warmer Than 45 Years Ago, Study Warns)
EnviWeb (28.06.2005, Požáry decimují sibiřské lesy)
– Climate Ark (31.05.2005, Russia: Huge rise in Siberian forest fires puts planet at risk)
NASA (10.09.2003, Fires and smoke in Siberia)
NASA (16.09.2003, Late Summer Fires in Siberia)
NASA (17.05.2005, Fires in Southern Russia)
 

Další články v rubrice:

30.6.2005

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference