mapa stránek || vyhledávání

Pralesy na Borneu mohou zmizet do deseti let

Světový fond na ochranu prírody (World Wildlife Fund, WWF) ve své nejnovější zprávě upozornil na neuvěřitelně rychlé tempo, jakým se ztrácejí nížinné pralesy na indonéském ostrově Borneo. Každoročně tam zmizí obrovská plocha lesního porostu o rozloze 1,3 milionu hektarů, což je ekvivalent jedné třetiny velikosti Švýcarska. Pokud se toto tempo nesníží, budou nížinné pralesy na Borneu v příštím desetiletí nenávratně zničeny.

Stávající situace je podle ekologů způsobena masivní ilegální těžbou a nekontrolovaným rozšiřováním plantáží. Z původní rozlohy pralesa už lidé stačili odkrojit celou polovinu, z toho 75 procent od poloviny 80. let. WWF varuje, že dramatický úbytek ohrožuje existenci vzácných živočišných druhů, například orangutanů nebo trpasličích slonů.

„Následky tak rozsáhlého odlesňování nejenom že povedou k závažným druhovým ztrátám, ale také rozvrátí zásobování vodou a omezí budoucí ekonomické příležitosti, jakou je turistika a živobytí pro místní komunity,“ prohlásil Dr. Chris Elliott z WWF.

Ekologové vyzvali Brunej, Indonésii a Malajsii, které se mezi sebou o Borneo dělí, aby na čtvrtině rozlohy ostrova vytvořily přírodní rezervaci. To by mělo napomoci záchraně lesů v hornatém vnitrozemí. Takové rozhodnutí by mělo být učiněno co nejdříve, protože času není nazbyt.

Borneo je třetím největším ostrovem na světě (746 546 kilometrů čtverečních). Na jeho území žije více než 210 druhů savců včetně 44 druhů endemických, kteří se nikde jinde nevyskytují.
 

Zdroje:
WWF (07.06.2005, Most of Borneo’s lowland forests could be lost within the next decade)
BBC Czech (08.06.2005, Pralesy na Borneu ‚mohou do deseti let zmizet‘)
 

Další články v rubrice:

9.6.2005

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference