mapa stránek || vyhledávání

Golfský proud ovlivňuje troposféru více, než se předpokládalo

Golfský proud transportuje tepelnou energii z Mexického zálivu na severovýchod k pobřeží Evropy. Díky tomu jsou zimní teploty v západní Evropě podstatně vyšší než ve stejných zeměpisných šířkách Severní Ameriky. Bez tohoto působení by byla zima v Paříži nebo Londýně stejně tuhá jako v kanadském Quebecu.

Golfský proud transportuje tepelnou energii z Mexického zálivu na severovýchod k pobřeží Evropy.

I když víme o krátkodobých účincích Golfského proudu na počasí, dlouhodobé efekty zůstávaly dlouho neobjasněné. S komplexní analýzou přišel letos v březnu výzkumný tým japonských a amerických vědců. Dr. Shoshiro Minobe z Hokkaido University se svými kolegy zjistil, že Golfský proud má pro dění v troposféře mnohem větší význam, než se obecně předpokládalo. Studie prokázala existenci koridoru teplého vzduchu, jenž vzniká nad Golfským proudem a stoupá až do výšky 11 kilometrů, kde přímo ovlivňuje počasí na severní polokouli.

Nové poznatky vycházejí z údajů, které získala družice QuikSCAT (Quick Scatterometer) vybavená přístroji k měření větru a srážek. Satelit poskytl vědcům dostatek přesných podkladů pro sestavení nového počítačového modelu. Teplé stoupavé proudy jsou nejsilnější do výšky kolem 1,5 kilometru nad hladinou. Pás teplého vzduchu je jasně viditelný i ve výšce kolem 6,5 kilometru a lze jej rozeznat i ve výšce kolem 11 kilometrů. Kvůli zvýšené vlhkosti byl nad Golfským proudem v pravidelných intervalech zaznamenán tenký pruh deště.

„Naše závěry jsou o to důležitější, že Golfský proud je horní větví Atlantického dopravníkového pásu, který řídí celosvětovou oceánickou cirkulaci,“ řekl profesor Shang-Ping Xie z University of Hawai’i. Podle něj je pravděpodobné, že globální oteplování v budoucnu zpomalí dopravníkový pás a změny Golfského proudu pak zasáhnou do vývoje klimatu stejně, jako tomu bylo už mnohokrát v minulosti.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) předpovídá, že tok Golfského proudu zeslábne v tomto století o 25 procent. Některé jiné scénaře počítají s ještě větším oslabením nebo úplným kolapsem. V takovém případě by velkou část Evropy čekalo prudké ochlazení. V každém případě si můžeme být jisti, že jakákoli změna bude mít zásadní dopad na troposféru a ovlivní rozvržení srážek, směr i sílu větru a další povětrnostní parametry v široké oblasti.

Autoři studie se domnívají, že teplo uvolňované do atmosféry Golfským proudem generuje planetární vlny, modifikuje globální atmosférickou cirkulaci a mění podnebí nad Evropou prostřednictvím jet streamu (tryskového proudění).

Pás teplého vzduchu se zvedá nad Golfským proudem u pobřeží Severní Ameriky. Na obrázku je znázorněna rychlost (roční průměr) stoupavých vzdušných proudů (žlutá a červená barva, červená ukazuje větší rychlost). Vítr se zvedá nad povrchovými proudy v oceánu (modrá a bílá barva, bílá znamená větší rychlost).

Zdroje:
Nature (13.03.2008, Influence of the Gulf Stream on the troposphere)
JAMSTEC (13.03.2008, Gulf Stream’s Influence to the Troposphere has been Revealved)
University of Hawai‘i (12.03.2008, Gulf Stream leaves its signature 7 miles high)
New Scientist (12.03.2008, Gulf Stream’s secret is a load of hot air)
Terra Daily (12.03.2008, Atlantic’s Gulf Stream has huge influence on atmosphere)

Další články v rubrice:

24.3.2008

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference