mapa stránek || vyhledávání

Wilkinsův šelfový ledovec ztratil během 10 dnů 570 kilometrů čtverečních ledu

Wilkinsův šelfový ledovec na Antarktickém poloostrově se rozpadá. Během několika let by mohl ztratit až povinu své rozlohy. Celý šelf pokrývá plochu o velikosti 13 680 km². Podle vědců je na vině globální oteplování. O závažných změnách v Antarktidě referovalo americké Národní centrum pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC) a Britský antarktický výzkumný program (British Antarctic Survey, BAS).

Tento letecký záběr pořídil 6. března 2008 Jim Elliot z Britského antarktického výzkumného programu (British Antarctic Survey, BAS).

Dynamický sled událostí začal 28. února 2008, kdy se od šelfového ledovce oddělila ledová kra dlouhá 41 km a široká 2,5 km. 8. března byl ledovec menší o 570 km². V polovině měsíce bránil dalšímu rozpadu úzký (5,6 km) pruh neporušeného ledu.

„Pokud tam dojde k jen trochu většímu ústupu, tato ledová bariéra by se mohla zbortit a v dalších několika letech bychom mohli přijít asi o polovinu celkové rozlohy šelfu,“ varoval Ted Scambos z NSIDC.

„Tento šelfový ledovec má na kahánku,“ přitakal glaciolog David Vaughan z BAS. „O jeho dalším osudu budeme vědět víc v nejbližších dnech nebo týdnech. Nečekal jsem, že to bude mít tak rychlý spád.“

Jim Elliott z BAS, jenž pro své kolegy všechno nafilmoval z letadla, prohlásil: „Nikdy jsem nic podobného neviděl, nahánělo mi to hrůzu. Letěli jsme podél hlavní pukliny a pozorovali rozsáhlý pohyb. Velké, mohutné kusy ledu o velikosti menších domů vypadaly, jako by je někdo poházel kolem, vypadalo to tam jako po výbuchu.“

Na severovýchodě Antarktického poloostrova se v posledních 40 letech zvýšila průměrná teplota o 2,2 stupně Celsia. Tak rychlé oteplování nemá nikde jinde na jižní polokouli obdoby.

„Domníváme se, že Wilkinsův šelfový ledovec se na tomto místě nacházel nejméně několik set let. Avšak teplý vzduch a vystavení vlnám oceánu vedly k rozpadu,“ řekl Scambos. První úbytky byly zaznamenány v 80. a 90. letech minulého století. Přelomový byl rok 1998, kdy během několika měsíců zmizelo 1000 km² ledu.

Odborníci sledují zmenšování šelfových ledovců se znepokojením, protože tvoří překážku, která zamezuje rychlejšímu pohybu pevninských ledovců. Kdyby šelfy zmizely, tání ledu v Antarktidě by se urychlilo a následovalo by zvýšení hladiny světových oceánů.

„Dezintergrace Wilkinsova šelfového ledovce nezvedne mořskou hladinu, protože pluje na moři a ústí do něj jen málo ledovců z pevniny,“ vysvětlil Scambos. „Kolaps nicméně svědčí o tom, že tato oblast prochází prudkou fází tání. Budeme si muset na podobné jevy zvyknout. Bude jich přibývat. V regionu zmizel už skoro všechen mořský led a šelfový ledovec nic nechrání před vlivem mořských vln.“

V následujících měsících se bude v Antarktidě ochlazovat a tak se zdá, že další dějství dramatu uvidíme až příští rok.

„Pro tuto sezónu tato nezvyklá podívaná končí. Ale v lednu už budeme zase na pozoru, abychom sledovali, co se bude s Wilkinsovým ledovcem dít,“ uvedl Scambos. „Je to událost, kterou nevídáme příliš často, má ovšem klíčový význam pro naši předpověď, jak se v budoucnu změní úroveň mořské hladiny.“

Porovnání satelitních fotografií Wilkinsova šelfového ledovce v období od 28. února do 8. března 2008. Rozpad postihl plochu o rozloze 570 kilometrů čtverečních.

Satelitní snímek z 8. března 2008. Výřez ve vysokém rozlišení ukazuje bloky ledu o velikosti budov.

Zdroje:
NSIDC (25.03.2008, Antarctic Ice Shelf Disintegration Underscores a Warming World)
BAS (25.03.2008, Antarctic ice shelf “hangs by a thread”)
Novinky (26.03.2008, Od Antarktidy se odlomil ledovec větší než Praha)

Další články v rubrice:

27.3.2008

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference