mapa stránek || vyhledávání

Golfský proud slábne, Evropu může čekat ochlazení

Golfský proud, který je významným zdrojem tepla pro evropský kontinent, zeslábl o 30 procent. Pokud bude tento trend pokračovat, teploty na severu a západě Evropy v blízké budoucnosti poklesnou. Informovali o tom vědci z Národního oceánografického centra (National Oceanography Centre, NOC) v anglickém Southamptonu. Na studii upozornilo poslední vydání časopisu Nature.

Golfský proudTepelná energie, přenášená prostřednictvím jednoho z nejsilnějších oceánských proudů na Zemi, ovlivňuje charakter počasí na většině evropského kontinentu. Od rovníku směřují k severozápadnímu pobřeží Evropy nepřetržitě miliardy tun ohřáté vody. „Je to jako radiátor předávající teplo do vzduchu v pokoji,“ přirovnal působení proudu oceánograf Harry Bryden. „Teplo, které tento radiátor vydává, odpovídá zhruba výkonu jednoho milionu elektráren.“

Jenomže v posledních době vědci zaznamenali řadu změn včetně poklesu objemu pohybující se teplé vody o 30 procent. Je pravda, že síla Golfského proudu přirozeně kolísá, a to ve zhruba sedmdesátiletých cyklech. Jak ale zdůraznil profesor Michael Schlessinger z univerzity v Illinois, jeho nynější slábnutí je zcela v rozporu s tímto dlouhodobým cyklem, protože od poloviny 70. let by měl naopak sílit.

Zpomalení a slábnutí se týká především jižního vratného proudu, který odvádí chladnou vodu ze severozápadního Atlantiku na jih. V tropických oblastech se voda ohřívá, stoupá k hladině a jako Golfský proud se vydává napříč oceánem. Hlavní proud tvoří subtropickou cirkulaci, zatímco slabší směřuje na severovýchod až na úroveň Grónska a Islandu.

Oceánologové měří intenzitu atlantických proudů od roku 1957. Ještě v roce 1992 se zdálo, že je všechno v pořádku. Menší změny byly zaznamenány při monitoringu v roce 1998. Ovšem údaje z roku 2004 vědce šokovaly. Intenzita Golfského proudu se snížila z 20 sverdrupů na 14. (Sverdrup je jednotka pro přenos objemu, používá se v oceánografii pro měření objemu mořských proudů. 1 sverdrup = 1 milion tun vody za sekundu.) Zkušební měření se provádějí v různých hloubkách oceánu podél 25 rovnoběžky od Bahamských ostrovů a Floridy až po Kanárské ostrovy a Maroko.

Obavy z kolapsu Atlantického výměníku zaznívaly v posledních letech opakovaně. Funkci dopravníkovéhopásu narušuje zvýšený úhrn dešťových srážek a tání ledovců. Snižuje se tím slanost a hustota vody v oceánech. Rozředěná voda nemůže klesnout a vrátit se zpět na jih k rovníku. Přírodní pumpy u pobřeží Grónska selhávají.

„Až donedávna jsme mohli najít v moři obrovské ‚komíny‘, kterými proudy studené vody směřovaly z povrchu ke dnu do hloubky asi 3 tisíce metrů, nyní ale zmizely,“ varoval letos v květnu profesor Peter Wadhams z Cambridgské univerzity. „Je to poprvé, co pozorujeme změny v časovém horizontu lidského života,“ řekl profesor Bryden, který je členem britské Královské společnosti.

Se svým neblahým tušením budoucího dění se netajil ani Phil Newton z britské Rady pro výzkum přírody a životního prostředí (Natural Environment Research Council, NERC): „Jsou to důkazy toho, že zřejmě dochází k velkým změnám v proudění oceánů, které paradoxně přinesou velké ochlazení celého regionu.“

Snížení teploty v Evropě by bylo doprovázeno zvýšením teploty v rovníkových oblastech, odkud se teplo přestane odčerpávat. V našich zeměpisných šířkách by se slábnutí Golfského proudu projevilo pozvolným ochalzováním v zimě. „Efekt nebude působit po celou sezonu. Většina ochlazení se projeví v zimě,“ prohlásil profesor Tim Osborn z Východoanglické univerzity. Poslední zejména letní sezóny ukázaly, že systém ztrácí stabilitu a má sklon k extrémním výkyvům.

Úplné zastavení Golfského proudu by během jedné nebo dvou dekád způsobilo pokles průměrných zimních teplot v západní Evropě o 4, 6 i více stupňů Celsia. Léta by byla krátká a horká, zimy by byly mnohem chladnější než dnes.

Změnu charakteru počasí by pocítli i lidé v Africe, v prostoru Karibského moře a ve Středoamerickém regionu. Je ovšem těžké cokoli konkrétního s určitostí předpovědět.

„Nechci šířit paniku. Stále ale plně nechápeme, jak systém klimatických změn funguje,“ řekl agentuře Reuters profesor Stefan Rahmstorf, oceánolog z východoněmecké Postupimi. „Něco se skutečně děje,“ doplnil ho Joachim Marotzke z Meteorologického institutu Maxe Plancka v Hamburku.

Detlef Quadfasel z hamburské univerzity vnesl do celé věci i politický rozměr: „Je to sama o sobě senzační vědecká informace,“ uvedl v časopise Nature. „Je to ale i důležitý vzkaz politikům, jednajícím o pokračování Kjótského protokolu a o omezení emisí skleníkových plynů. Je to tak, lidstvo mění podnebí.
 

Zdroje:
Nature (30.11.2005, Atlantic currents show signs of weakening)
NERC (01.12.2005, Could the Atlantic current switch off?)
NOC (01.12.2005, Could the Atlantic Current Switch Off?)
Aktuálně.cz (01.12.2005, Slábne golfský proud, Evropa se ochladí)
EcoMonitor (02.12.2005, MSNBC: Golfský proud se zastavuje, tvrdí britský vědec)
ABC (30.11.2005, Golfský proud slábne)
MSNBC (30.11.2005, Scientists: Key Atlantic current slowing)
BBC News (30.11.2005, Atlantic currents show signs of weakening)

5.12.2005

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2020

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Chcete-li podpořit fungování těchto stránek, můžete si koupit knihu či jiné zboží z nabídky Knihkupectví Gnosis.

Odkazy:

Slunovrat Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference