mapa stránek || vyhledávání

Jak hospodaří s vodou tříčlenná rodina v Českém Brodě?

Pokud byste rádi ušetřili ve vaší domácnosti pár litrů vody denně ať už z finančního či morálního hlediska, mohl by vás inspirovat příběh rodiny Zuberů žijících v bytě v Českém Brodě. Jedná se o tříčlennou rodinu s malým chlapcem. Manželé si pozvali jednoho z našich poradců, zda by jim pomohl najít nové možnosti, kde ušetřit na spotřebě vody.

Rodina Zuberových

Rodina Zuberových

Pro stanovení možností úspor je nejdříve nutné zjistit, jaké má rodina vybavení bytu a návyky. Za tímto účelem se za manželi Zuberovými vypravil jeden z našich poradců Ing. Nehasil. Na místě zjistil záznamy o roční spotřebě, průtok z nainstalovaných armatur a hrubý popis chování obyvatel v bytě. Rodina má celkem standardní vybavení skládající se z kuchyňského dřezu, umyvadla, sprchového koutu, WC s dvojčinným splachovacím systémem, pračku a myčku na nádobí. Roční spotřeba v bytě vyšla celkem na 51,3 m3, což odpovídá průměrné spotřebě 140,5 l/den. Spotřeba vody rodiny v bytě v sobě zahrnuje údaje o počtu použití toalety, spotřeba na koupání/sprchování, mytí roukou, pití, vaření, o četnosti praní a používání myčky, voda na zalévání a samozřejmě na úklid.

Ze stanovené průměrné spotřeby rodiny je zřejmé, že už nyní uživatelé bytu zacházejí s vodou velmi šetrně. Dle směrných čísel roční spotřeby si vystačí s objemem o polovinu menším než průměrný Pražan. I přes toto velmi pozitivní zjištění by manželé Zuberovi uvítali další rady pro šetrné hospodaření s vodou. Opatření pro další úspory vody lze rozdělit do dvou základních skupin.

První jsou tzv. opatření režimová zahrnující chování uživatel domu/bytu. Řadu z těchto opatření si již rodina osvojila správným používáním splachovadla, pouštění vody jen na nezbytně dlouhou dobu a ne plným průtokem, používání sprchového koutu místo vany atd. Nově bylo manželům navrženo využívat vodu z dětské vaničky pro splachování WC. Další možností, kde ušetřit nějaký litr se nabízí v kuchyni. Při mytí většího množství ovoce či zeleniny je šikovné chytat vodu do nádoby a poté ji využít na zalévání květin. U tohoto je třeba si dát pozor na zachování hygieny a aby se nám opatření stále „vyplatilo“.

Druhou skupinou jsou tak zvaná opatření technická, do kterých je už nutné zainvestovat finanční prostředky a zahrnují např. výměny armatur, sprchových hlavic apod. U tohoto typu opatření je třeba spočítat dobu návratnosti a zvážit, zda se nám investice vyplatí. Některá opatření sice šetří průtok, ale na úkor času, po který necháme vodu téct, jsou tedy neefektivní. Rodině Zuberových byl z technických opatření doporučen stopventil. Pomocí tohoto zařízení je možné zastavit sprchu bez nutnosti zavřít hlavní směšovací baterii. Předpokládaná úspora času je 25% a pořizovací cena cca 400 Kč. Doba návratnosti je tady velice krátká – cca 0,5 roku.

Rodina Zuberových už před návštěvou našeho poradce zacházela s vodou velmi šetrně a možnosti na větší úsporu byly již téměř vyčerpány. Přesto byly manželům doporučena dvě opatření popsaná výše – stopventil na sprchovou hadici a splachování toalety s vodou po koupání syna. Zavedením těchto opatření rodina ušetří téměř 5 m3 vody za rok, přepočteno na peníze asi 900 Kč/rok.

Rodina Zuberova z Českého Brodu zachází s vodou velmi zodpovědně a určitě pro ně bude i velký úspěch, když tento článek inspiruje někoho dalšího k zamyšlení, jak ve své rodině snížit náklady, ale hlavně spotřebu vody.
 

Autorka: Markéta Votrubová
 

Článek vznikl v rámci projektu „Počítáme s vodou“ spolufinancovaného Státním fondem životního prostředí České republiky. V případě jakýchkoli dotazů nás kontaktujte na destovavoda@ekocentrumkoniklec.cz.

Odkaz: www.pocitamesvodou.cz
 

Další články v rubrice:

2.12.2017

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference