Bleskové povodně tedy nevyvolalo odtržení části ledovce nebo protržení ledovcového jezera, jak se zpočátku zdálo a jak média informovala, ale masa půdy, sněhu a kamení, která sjela do údolí a zablokovala vodní tok. Po několika hodinách se pak takto vytvořená bariéra pod tlakem vody protrhla.
Upřesněné informace poskytli veřejnosti vědci z geologického ústavu v Déhrádúnu, kteří se 9. a 10. února zúčastnili leteckého průzkumu nad místem události.
Náhlý příval vody ženoucí se dolů údolím zničil přehradu s vodní elektrárnou na řece Riši Ganga. Další větší vodní elektrárnu ve výstavbě povodňová vlna vážně poškodila. Voda smísená s bahnem a troskami smetla také několik mostů a desítky domů. Podle oficiálních údajů zveřejněných 12. února, pět dnů po katastrofě, si povodně vyžádaly nejméně 38 obětí a 166 osob se stále pohřešuje. Mezi nimi je mnoho dělníků pracujících na vodních dílech.
Do záchranných operací byla nasazena armáda. Záchranáři evakuovali desítky vesnic. V okrese Čamoli se jim podařilo zachránit 12 dělníků uvězněných v jednom z tunelů budovaných v rámci vodního projektu Tapovan Višnugad. Na vyproštění dalších 35 uvězněných v jiném tunelu pracovali za pomoci těžké techniky v následujících dnech stovky lidí.
Na rychlý ústup ledovců v pohoří Himálaj a na vzrůstající riziko jejich náhlého kolapsu a následných povodní upozorňovali vědci v posledních dvaceti letech opakovaně. Také sesuvy půdy představují velké nebezpečí. Rozmrzání permafrostu vede k destabilizaci prudkých himálajských svahů. K sesuvům půdy dochází stále častěji a to i v místech, kde něco takového nebylo nikdy dříve pozorováno. Začátkem února panovalo v oblasti kolem ledovce Nandá Déví teplé slunečné počasí beze srážek.
V Himálaji se nachází více než 8 tisíc ledovcových jezer a 200 z nich je považováno za potenciálně nebezpečných. Ledovce se zmenšují, vody v ledovcových jezerech přibývá a na řadě míst vznikají také nová jezera, přičemž některá mohou být skrytá pod povrchovou vrstvou ledu.
Zdroje:
– The Indian Express (13.02.2021, Uttarakhand rescue: As hope fades for kin, NTPC officials face protest)
– The Indian Express (11.02.2021, Findings of initial probe: ‘Rock break-off, blockade led to flood, not glacial lake burst’)
– The Indian Express (07.02.2021, Nanda Devi glacier burst: What we know so far)
– The Indian Express (08.02.2021, Uttarakhand glacier burst LIVE Updates: 26 bodies recovered, 171 missing; rescue operations underway)
– India Today (07.02.2021, Uttarakhand glacier burst LIVE: 10 dead, 125 missing; water level rises again due to formation of lake)
– The Times Of India (07.01.2021, Climate change behind Uttarakhand glacier burst, experts feel)
– Wikipedia (2021 Uttarakhand glacier burst)
– YouTube (1), Youtube (2)
Další články v rubrice:
- Rok 2020 byl v Evropě, Asii a na celé severní polokouli nejteplejší v historii
- Vědci varují před masivním únikem metanu z permafrostu v Arktidě
- Se stoupající teplotou v tropech se bude z půdy uvolňovat více uhlíku
- Globální oteplování může zastavit pohyb tektonických desek
- Jet streamy na obou polokoulích se posouvají k pólům
- Hansen: Oteplování zašlo příliš daleko, musíme snížit koncentraci oxidu uhličitého
- Hansen: Koncentrace oxidu uhličitého nad 350 ppm je nebezpečná
- Globální oteplování spaluje sibiřské lesy