mapa stránek || vyhledávání

Masivní sesuv půdy v Himálajích způsobil bleskové povodně

Druhá nejvyšší indická hora Nandá Déví.

/AKTUALIZOVÁNO 13.2./ Masivní sesuv půdy v blízkosti himálajského ledovce Nandá Déví pod druhou nejvyšší horou Indie na severu indického státu Uttarákhand způsobil v neděli 7. února kolem 10:45 místního času mohutnou povodňovou vlnu na řekách Riši Ganga, Dhauli Ganga a Alakanandá.

Bleskové povodně tedy nevyvolalo odtržení části ledovce nebo protržení ledovcového jezera, jak se zpočátku zdálo a jak média informovala, ale masa půdy, sněhu a kamení, která sjela do údolí a zablokovala vodní tok. Po několika hodinách se pak takto vytvořená bariéra pod tlakem vody protrhla.

Upřesněné informace poskytli veřejnosti vědci z geologického ústavu v Déhrádúnu, kteří se 9. a 10. února zúčastnili leteckého průzkumu nad místem události.

Náhlý příval vody ženoucí se dolů údolím zničil přehradu s vodní elektrárnou na řece Riši Ganga. Další větší vodní elektrárnu ve výstavbě povodňová vlna vážně poškodila. Voda smísená s bahnem a troskami smetla také několik mostů a desítky domů. Podle oficiálních údajů zveřejněných 12. února, pět dnů po katastrofě, si povodně vyžádaly nejméně 38 obětí a 166 osob se stále pohřešuje. Mezi nimi je mnoho dělníků pracujících na vodních dílech.

Do záchranných operací byla nasazena armáda. Záchranáři evakuovali desítky vesnic. V okrese Čamoli se jim podařilo zachránit 12 dělníků uvězněných v jednom z tunelů budovaných v rámci vodního projektu Tapovan Višnugad. Na vyproštění dalších 35 uvězněných v jiném tunelu pracovali za pomoci těžké techniky v následujících dnech stovky lidí.

Na rychlý ústup ledovců v pohoří Himálaj a na vzrůstající riziko jejich náhlého kolapsu a následných povodní upozorňovali vědci v posledních dvaceti letech opakovaně. Také sesuvy půdy představují velké nebezpečí. Rozmrzání permafrostu vede k destabilizaci prudkých himálajských svahů. K sesuvům půdy dochází stále častěji a to i v místech, kde něco takového nebylo nikdy dříve pozorováno. Začátkem února panovalo v oblasti kolem ledovce Nandá Déví teplé slunečné počasí beze srážek.

V Himálaji se nachází více než 8 tisíc ledovcových jezer a 200 z nich je považováno za potenciálně nebezpečných. Ledovce se zmenšují, vody v ledovcových jezerech přibývá a na řadě míst vznikají také nová jezera, přičemž některá mohou být skrytá pod povrchovou vrstvou ledu.

8. února 2021 – Tým zachránářů se snaží prokopat k dělníkům uvězněným v tunelu u vodní elektrárny Tapovan Višnugad.

Zdroje:
The Indian Express (13.02.2021, Uttarakhand rescue: As hope fades for kin, NTPC officials face protest)
The Indian Express (11.02.2021, Findings of initial probe: ‘Rock break-off, blockade led to flood, not glacial lake burst’)
The Indian Express (07.02.2021, Nanda Devi glacier burst: What we know so far)
The Indian Express (08.02.2021, Uttarakhand glacier burst LIVE Updates: 26 bodies recovered, 171 missing; rescue operations underway)
India Today (07.02.2021, Uttarakhand glacier burst LIVE: 10 dead, 125 missing; water level rises again due to formation of lake)
The Times Of India (07.01.2021, Climate change behind Uttarakhand glacier burst, experts feel)
Wikipedia (2021 Uttarakhand glacier burst)
YouTube (1), Youtube (2)

Další články v rubrice:

7.2.2021

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference