mapa stránek || vyhledávání

NOAA: Potvrzujeme, že tuleň karibský vyhynul

Tuleň karibský (Monachus tropicalis) byl naposledy spatřen v 50. letech minulého století. V roce 1986 ho Mezinárodní unie pro ochranu přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) zapsala do Červené knihy ohrožených druhů jako zvíře, které s největší pravděpodobností vyhynulo. Aktualizovaná vydání seznamu v 90. letech už jeho vyhynutí označovala za jisté. Ke stejnému kroku se po pětiletém šetření odhodlal i americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).

„Tuleň karibský, jenž nebyl pozorován přes půl století, vyhynul. Jde o první druh tuleně, který zanikl vinou člověka. Tuleni se stali snadnými terči lovců, když odpočívali na pláži, rodili nebo kojili svá mláďata,“ konstatovala zpráva NOAA. Lidé tuleně nadměrným lovem doslova zdecimovali.

Kdy přesně zemřel poslední zástupce svého druhu, se už nedozvíme. Vědci si myslí, že několik dospělých jedinců žilo ještě v 60. nebo 70. letech. Poslední prokázané pozorování bylo hlášeno v roce 1952 v Serranila Bank v Karibském moři mezi Jamajkou a poloostrovem Yucatán. V roce 1967 americké úřady tuleně zařadily mezi ohrožené druhy. Pak se ještě ozvalo několik svědků, kteří prý tuleně zahlédli. Bohužel ani v jednom případě se informace nepotvrdila. Zpravidla se ukázalo, že jde o tuleně jiného druhu.

Tuleň karibský byl objeven během Kolumbovy druhé plavby v roce 1494, kdy bylo osm kusů zabito a snězeno. Skutečná pohroma se dostavila spolu s evropskými přistěhovalci v 17., 18. a 19. století, kdy byli tuleni ve velkém vybíjeni pro svůj tuk, v menším měřítku i pro maso, vědecký výzkum a zoologické sbírky. Z tuku se vyráběl olej a používal se jako mazivo, napouštěla se jím dna lodí a hodil se také ke svícení a vaření. Z tulení kůže se šily cestovní zavazadla, součásti oděvů, řemeny či tašky. Je známo, že námořníci a rybáři zabíjeli tuleně často bezdůvodně, kdykoli se s nimi setkali. Zvířata tak doplatila na svou zvídavou, nebojácnou a neagresivní povahu.

Mezi vyhynulými mořskými savci tuleň karibský figuruje vedle atlantického plejtvákovce šedého (Eschrichtius robustus gibbosus) a korouna bezzubého (Hydrodamalis gigas). Tyto druhy byly vyhubeny už v 18. století.

„Populace zbylých dvou (teplomilných) druhů tuleňů celosvětově klesají,“ varoval biolog Kyle Baker z NOAA. „Doufáme, že se z vyhynutí tuleně karibského poučíme a jejich havajským a středomořským příbuzným nabídneme účinnou ochranu.“

„Musíme omezit rizika pro dosud žijící populace tuleňů, dokud ještě není příliš pozdě. Tato zvířata jsou důležitá pro rovnováhu a zdraví oceánu, proto si nemůžeme dovolit čekat,“ apelovala Vicki Cornishová, viceprezidentka mezinárodní ochranářské společnosti Ocean Conservancy.

Tuleňů havajských (Monachus schauinslandi) není víc než 1200. Tento stav klesá o 4 procenta ročně a během tří nebo čtyř let se pravděpodobně sníží na trojciferné číslo.

„Tuleň havajský je bohatstvím, které bychom měli uchovat pro budoucí generace,“ prohlásil biolog Bud Antonelis z NOAA. „Rybářská služba NOAA vytvořila pro tuleně plán obnovy, avšak chceme-li pro ně uchovat naději na záchranu, tak potřebujeme další podporu od organizací a veřejnosti. Času už moc nezbývá.“

Ještě hůře jsou na tom zbytky tuleních kolonií ve Středozemí. Populace tuleňů středomořských (Monachus monachus) nepřesahuje ani 500 jedinců.

Tuleni strádají mj. kvůli nedostatku potravy pro mláďata, znečištění moře (odpadky, kusy rybářských sítí, apod.) a ztrátě biotopu. Situaci zhoršují i klimatické změny.

Bývalý rozsah výskytu tuleně karibského (Monachus tropicalis) podle historických pozorování, geologických záznamů a geografických prvků naznačujících jeho přítomnost.

Tuleň karibský (Monachus tropicalis). Fotografie dnes vyhynulého tuleně v newyorském akváriu. Snímek asi z roku 1910.

Zdroje:
NOAA (06.06.2008, NOAA Confirms Caribbean Monk Seal Extinct)
Ocean Conservancy (06.06.2008, Caribbean Monk Seal Declared Extinct by National Marine Fisheries Service)
NBC News (06.06.2008, It’s official: Caribbean monk seal is extinct)
Ecomonitor.cz (11.06.2008, MSNBC: Tuleň karibský byl prohlášen za vyhynulý druh)
Wikipedia (Caribbean Monk Seal)

Další články v rubrice:

14.6.2008

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference