Papež František vydal ve čtvrtek 18. června encykliku o ochraně životního prostředí nazvanou Laudato si’ (Tobě buď chvála) s podtitulem Péče o společný dům. Tento náš dům se hroutí, řekl František, což ohrožuje všechny, zvláště chudé. Apeluji proto na odpovědnost na základě úkolu, který dal Bůh člověku při stvoření: obdělávat a střežit zahradu, do níž ho zasadil.
Papež v dokumentu, který má 192 stran a je rozdělen do šesti kapitol, vyzval k bezprostřední rozhodné akci proti ničení životního prostředí a globálnímu oteplování. Všechno úsilí o nápravu je podle něj ohrožováno krátkozrakou mocenskou politikou a mnoho z těch, kteří vlastní více prostředků a mají ekonomickou nebo politickou moc, se snaží o maskování problémů nebo tajení jejich projevů. Strukturálně zvrhlý ekonomický systém podle Františka obrací Zemi v ohromnou horu špíny. Konzumní společnost a její neudržitelný životní styl vedou ke katastrofě.
Zapomínáme, konstatoval v dokumentu František, že i my sami jsme stvořeni z prachu země. Naše tělo se skládá z prvků této planety, jejíž vzduch nám dává dech a jejíž voda nás oživuje a občerstvuje.
Svou encykliku adresuje František „všem lidem dobré vůle“ a vyzývá je, aby pečovali o náš společný dům a uskutečňovali obecné dobro. Naléhavá výzva k ochraně našeho společného domu zahrnuje starost o sjednocení veškeré lidské rodiny při hledání udržitelného a integrálního rozvoje, poněvadž víme, že věci se mohou změnit.
„Jak je všem zřejmé, název encykliky pochází ze chvalozpěvu svatého Františka v Assisi, který nám připomíná, že země, náš společný dům, je jako bratr, s nímž sdílíme život, a jako krásná matka, která nás objímá svou náručí,“ řekl na tiskové konferenci o novém papežském dokumentu kardinál Peter Turkson. „Odkaz ke svatému Františkovi zakládá postoj celé encykliky a zve nás, abychom na prosťáčka z Assisi pohlíželi jako na inspirativní vzor. Jak čteme v dokumentu, svatý František je příkladem péče o to, co je slabé, a také příkladem radostné a autenticky žité integrální ekologie. Je na něm patrné, do jaké míry jsou neoddělitelné starost o přírodu, spravedlnost ve vztahu k chudým, nasazení ve společnosti a vnitřní pokoj.“
Text encykliky Laudato si’ v českém překladu si můžete přečíst na stránkách Rádio Vaticana
Další články v rubrice:
- Festival ProTibet 2024
- Dešťové záhony. Oblíbený způsob zadržování vody se dostává i do ČR. Třeba na Prahu 3
- Festival ProTibet 2023
- Konference POČÍTÁME S VODOU 2022 – Přístupy k implementaci modro-zelené infrastruktury
- Praha má první podzemní vsakovací rýhu na dešťovou vodu
- Jaké jsou nejužívanější prvky modro-zelené infrastruktury ve městě a kde tkví problém jejich realizace?
- Jaká je situace s modro-zelenou infrastrukturou v Písku?
- Víte, co je modro-zelená infrastruktura?
- Jak Berlín hospodaří s dešťovou vodou?
- Jihlava jde modrozelené infrastruktuře naproti