mapa stránek || vyhledávání

Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v květnu nejnižší od začátku satelitního sledování v roce 1979

Větrem rozlámaný ledový pokryv v Beaufortově moři, 21.5.2016.

Mořský led v Arktidě ustupuje v letošním roce nebývalou rychlostí. V květnu plocha pokrytá ledem poklesla podle analýzy amerických vědců v průměru na 12 milionů kilometrů čtverečních, což je 1,39 milionu kilometrů čtverečních pod dlouhodobým průměrem (1981-2010) a 580 tisíc kilometrů čtverčních pod dosud nejnižší květnovou hodnotou z roku 2004. Během května každý den roztálo v průměru 61 tisíc kilometrů čtverečních ledu, přičemž v období 1981-2010 byl průměrný květnový úbytek 46,6 tisíce kilometrů čtverečních za den. Tloušťka ledu je podobná jako v loňském roce, ale celkově je led tenčí, než byl v posledních pěti letech.

Nad většinou Severního ledového oceánu byly teploty v květnu oproti normálu o 2 až 3 stupně Celsia vyšší. V prostoru Čukotského moře byly teploty vyšší dokonce o 4 až 5 stupňů Celsia, v oblasti Barentsova moře o 4 stupně Celsia. Počasí nad Severním ledovým oceánem ovlivňovalo teplé jižní proudění ze směru od severní Evropy a také z Aljašky.

Podprůměrné teploty byly zaznamenány pouze ve střední části Sibiře.

Průměrná květnová rozloha mořského ledu v Arktidě v letech 1979 až 2016.

Zdroj: NSIDC (07.06.2016, Low ice, low snow, both poles)

Další články v rubrice:

16.6.2016

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference