mapa stránek || vyhledávání

Teplejší voda Jižního oceánu rozpouští ledový příkrov v Antarktidě

Teplé oceánské proudy v Jižním oceánu rozpouští ledový příkrov, který pokrývá Antarktidu. Jen mezi lety 2010 a 2016 ledový příkrov ztratil 1463 kilometrů čtverečních podmořského ledu. To přibližně odpovídá rozloze Londýna včetně jeho předměstí. Konstatovala to studie britských vědců, která byla publikována v časopise Nature Geoscience.

Mapování hranice mezi pevninským ledovcem a plovoucím šelfovým ledem

Mapování hranice mezi pevninským ledovcem a plovoucím šelfovým ledem / Credit: Hannes Konrad et al, University of Leeds

Autoři studie zmapovali pomocí údajů z družice CryoSat 2 přes 16 tisíc kilometrů antarktického pobřeží. Svou pozornost soustředili na tzv. grounding lines, podmořské hranice, kde ledovcové štíty přechází na své bázi v plovoucí šelfový led. Tato hranice, která se nachází zpravidla alespoň kilometr pod mořskou hladinou, ustupovala od glaciálního maxima během poslední doby ledové do současnosti v průměru o 25 metrů za rok. U osmi ze šedesátipěti největších antarktických ledovců je nyní rychlost posunu více než pětkrát vyšší. Nejrychleji se hranice mezi pevninským a plovoucím mořským ledem posouvá v oblasti Amundsenova moře (o 200 metrů za rok). V celé Západní Antarktidě probíhá posun rychleji u 22 procent ledovců. Na Antarktickém poloostrově se hranice mezi pevninským a mořským ledem posouvá rychleji u 10 procent ledovců. Ve Východní Antarktidě k podobným změnám zatím dochází jen ojediněle (3 procenta ledovců).

Rychlejší posun grounding lines v Západní Antarktidě by mohl podle vědců ovlivnit pohyb ledovců ve vnitrozemí a způsobit náhlé zhroucení velkých částí pevninského příkrovu. To by se samozřejmě projevilo vzestupem světových oceánů.
 

Posun hranice mezi pevninským a plovoucím mořským ledem a teploty vody u mořského dna

Posun hranice mezi pevninským a plovoucím mořským ledem a teploty vody u mořského dna v Jižním oceánu v letech 2010 až 2016. / Credit: Hannes Konrad et al, University of Leeds

Ledový příkrov v Antarktidě ztrácí ročně 127 miliard tun ledu

Podle satelitních měření se od dubna 2002 do června 2017 hmotnost pevninského ledovce v Antarktidě snížila o 1,870 bilionu tun (v průměru o 127 miliard tun za rok).
 

Změna hmotnosti pevninského ledovce v Antarktidě v letech 2002 až 2016 v miliardách tun

Změna hmotnosti pevninského ledovce v Antarktidě v letech 2002 až 2016 v miliardách tun. Srovnání se stavem v dubnu 2002. Podle údajů získaných družicemi GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) – v provozu od 17. března 2002 do 27. října 2017.

Zdroje: CPOM, University of Leeds, Nature, Tech Times, Columbia University, NASA – Global Climate Change
 

Další články v rubrice:

5.4.2018

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference