Jet streamy, pásy rychle proudícího vzduchu v horních vrstvách troposféry, mění svou pozici. Pomalu se posouvají do větších výšek a blíže k zeměpisným pólům. Na vině je zřejmě globální oteplování. Jelikož jet streamy spolurozhodují o počasí v různých světadílech, mohli bychom se v budoucnu nadít podstatných změn. Studii vědců z Carnegieho institutu ve Stanfordu (Kalifornie) zveřejnil odborný časopis Geophysical Research Letters.
Výzkumníci zpracovali databáze z několika zdrojů včetně Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMWF) a amerického Národního centra pro atmosférický výzkum (National Center for Atmospheric Research, NCAR). Z rozboru naměřených údajů vyplynulo, že od roku 1979 do roku 2001 se jet streamy na obou polokoulích posunuly do větších výšek a blíže k pólům. Na severní polokouli jet stream zeslábl a posouval se k pólu rychlostí 19 kilometrů za 10 let.
„Nezdá se to moc, ale dělá to asi 18 stop denně,“ podotkl jeden z badatelů Ken Caldeira. „V této chvíli nemůžeme tvrdit s jistotou, že je to důsledek globálního oteplování, ale já si myslím, že tomu tak je,“ pokračoval Caldeira. „Mohla by to být součást přirozeného cyklu nebo jen náhodilý výkyv, na který jsme zrovna narazili,“ připustil. Ale tomu se dá jen těžko věřit.
Víme o rozšiřování, tropického podnebného pásu, ochlazování stratosféry a o dalších změnách, k nimž v posledních letech a desetiletích dochází. Příčina bude asi společná. Všechno to do sebe zapadá.
Je-li tomu tak, jaké jsou naše vyhlídky do budoucna?
„Vsadil bych se, že změna polohy jet streamů bude pokračovat, na to bych si klidně vsadil všechny svoje peníze,“ neváhal s odpovědí Caldeira. „Severní jet stream má dominantní význam pro formování povětrnostních systémů ve Spojených státech. V podstatě, podíváte-li se na jih od místa, kde se nacházíte, bude to dobrý odhad toho, jaké u vás zavládne během několika dekád počasí.
„Jet streamy jsou určujícím faktorem pro počasí na polovině zeměkoule,“ řekla Caldeirova kolegyně Cristina Archerová. „Takže si umíte představit, jaký potenciál tyto změny mají, mohou zasáhnout velké množství obyvatel a hlavní klimatické systémy.“
Pro Severní Ameriku to nejsou dobré zprávy. Američané si budou muset zvyknout, že hurikánové sezóny budou silnější než dříve, protože jet streamy formování tropických bouří bránily a teď se od míst, kde se tak dělo, vzdalují. Bouře tak budou intenzivnější, častější a budou pronikat dále na sever. Je také pravděpodobné, že se bude zhoršovat sucho na jihu a jihozápadě USA.
Zdroje:
– Carnegie Science (17.04.2008, Changing Jet Streams May Alter Paths of Storms and Hurricanes )
– Phys.org (16.04.2008, Changing jet streams may alter paths of storms and hurricanes)
– ABC News (20.04.2008, Jet stream moving slowly northward)
– Geophysical Research Letters (18.04.2008, Historical trends in the jet streams)
Další články v rubrice:
- La Niña s největší pravděpodobností vydrží až do jara 2022
- Masivní sesuv půdy v Himálajích způsobil bleskové povodně
- Rok 2020 byl v Evropě, Asii a na celé severní polokouli nejteplejší v historii
- Vědci varují před masivním únikem metanu z permafrostu v Arktidě
- Se stoupající teplotou v tropech se bude z půdy uvolňovat více uhlíku
- Zablokované tryskové proudění, platí analogie s dopravními zácpami?
- Jev El Niño zesiluje, anomálie už je srovnatelná s rokem 1997
- Změny tryskového proudění a extrémní projevy počasí na severní polokouli v červnu 2013
- Globální oteplování může zastavit pohyb tektonických desek
- La Niňa a počátek chladné fáze Pacifické dekádové oscilace