mapa stránek || vyhledávání

Česká republika je nejvíce ateistickou zemí v Evropě, v celosvětovém srovnání ji překonaly jen Čína a Japonsko

Podle nového výzkumu společnosti Win/Gallup International, která své šetření opírá o odpovědi téměř 64 tisíc dotázaných z 65 zemí světa, se nejvíce lidí k náboženství hlásí v Thajsku (94 % věřících, 1 % bez vyznání, 1 % ateistů), následuje Arménie (93 % věřících, 3 % bez vyznání, 2 % ateistů), Gruzie (93 % věřících, 6 % bez vyznání, 1 % ateistů), Bangladéš (93 % věřících, 5 % bez vyznání) a Maroko (93 % věřících, 4 % bez vyznání, 1 % ateistů).

Na opačném konci žebříčku figuruje Čína (7 % věřících, 29 % bez vyznání, 61 % ateistů), Japonsko (13 % věřících, 31 % bez vyznání, 31 % ateistů), Švédsko (19 % věřících, 59 % bez vyznání, 17 % ateistů), Česko (23 % věřících, 45 % bez vyznání, 30 % ateistů) a Nizozemsko (26 % věřících, 51 % bez vyznání, 15 % ateistů).

Co se týče Evropy, tradičně silné postavení má náboženství v Makedonii (88 % věřících, 8 % bez vyznání, 2 % ateistů), v Polsku (86 % věřících, 10 % bez vyznání, 2 % ateistů) nebo Itálii (74 % věřících, 18 % bez vyznání, 6 % ateistů). Poměrně velký podíl lidí, kteří se k žádnému náboženství nehlásí, i ateistů, má Španělsko (37 % věřících, 35 % bez vyznání, 20 % ateistů), Francie (40 % věřících, 35 % bez vyznání, 18 % ateistů), Německo (34 % věřících, 42 % bez vyznání, 17 % ateistů) a Velká Británie (30 % věřících, 53 % bez vyznání, 13 % ateistů).

Zajímavé výsledky mělo šetření v Rusku (70 % věřících, 18 % bez vyznání, 5 % ateistů), USA (56 % věřících, 33 % bez vyznání, 6 % ateistů), Izraeli (30 % věřících, 57 % bez vyznání, 8 % ateistů) nebo Austrálii (34 % věřících, 44 % bez vyznání, 14 % ateistů).

Nejvíce věřících lidí v poměru k celkovému počtu obyvatel žije v Africe (86 %), na Středním Východě (82 %), ve Střední Americe (81 %) a v Jižní Americe (77 %). Následuje Východní Evropa (71 %), Asie (62 %), Severní Amerika (55 %), Oceánie včetně Austrálie (44 %) a Západní Evropa (43 %).

Mezi lidmi s dosaženým středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním je věřících méně (60 %) než u lidí negramotných či se základním vzděláním (80 %).

Nejsilnější pozici mezi náboženstvími má dosud křesťanství (31 % světové populace, 2,168 miliardy věřících) a islám (23 % světové populace, 1,6 miliardy věřících). Z odhadů demografického vývoje vyplývá, že více muslimů než křesťanů bude žít na planetě po roce 2070. Počet ateistů na celém světě se odhaduje na 770 milionů. Bez vyznání je asi 1,5 miliardy lidí.

Podíl věřících, lidí bez vyznání a ateistů v populaci ve vybraných státech světa v roce 2015.

Zdroje:
WIN/Gallup International Association (13.04.2015, The Telegraph UK- Mapped: These are the world’s most religious countries)
The Telegraph (13.04.2015, The Telegraph UK- Mapped: These are the world’s most religious countries)
Český rozhlas (15.04.2015, Dvě třetiny lidstva jsou věřící, Češi jsou čtvrtý nejateističtější národ)
Pew Research Center (02.04.2015, The Future of World Religions: Population Growth Projections, 2010-2050)

Další články v rubrice:

16.4.2015

3 komentáře

Přidat komentář
  1. Onen průzkum je pravděpodobně neobjektivní, ČR je federací tří zemí a v nich je největší počet obyvatel v hlavním městě a jeho blízkém okolí. V této části je největší počet obyvatel skupiny bez vyznání. To neplatí v Jihočeském,Pardubickém a Hradeckém kraji. Naopak na Moravě a ve Slezku je největší skupina křesťanských věřících různých konfesí nejen navenkově ale i ve velkých městech,zejména Olomouc a Brno z části i Ostrava a Opava. Protože jde o mezinárodní anketu je dosti pravděpodobné, že průzkum probíhal ponejvíce v metropoli a blízkém okolí, což dosti zkresluje uvedený závěr.

  2. Psal jsem již jednou ,že údaje z federace ČR nejsou věrohodné. Je to dáno rozdíly v počtu obyvatel jednotlivých zemí této federace a také rozdíly v počtech věřících v každá z nich.Každá země má jiný počet krajů a každý kraj jiný počet obyvatel. Římskokatoličtí věřící jsou vedeni církevní organisací jejíž hlavou je pro zemi Čechy pražský arcibiskup , pro země Moravu a Slezsko arcibiskup olomoucký. Arcibiskupové jsou jmenování Vatikánem a řídí arcidiecézi. Sami jmenují vedoucí diecezí biskupy zodpovědnými za vedení diecezí. V Čechách jsou dieceze v krajích Plzeňském, Ústeckém a Královohradeckém. Na Moravě je dieceze Brněnská a pro zemi Slezsko dieceze Moravskoslezská.Arcibiskupové mají pro svůj kraj pomocné biskupy, pro kraje Zlínský a Pardubický arciděkany, podobně královohradecký je děkanát pro kraj Libereccký. Ústecký kraj má biskupství v Litoměřicích.Z tohoto zjednodušeného popisu je zřejmé, že zahraniční agentura provedla !průzkum asi v hlavním měsetě, případně jeho blízkém okolí a z toho sestavila nesmyslný graf, který udává hodnoty podobné Číně a Japonsku.

  3. Takže stále cenzurovaně-fakta nefakta-nepsal tedy komentář ale náhhled, Takže si laskavéě trhněte vevašiv agendách nohou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2021

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Chcete-li podpořit fungování těchto stránek, můžete si koupit knihu či jiné zboží z nabídky Knihkupectví Gnosis.

Odkazy:

Slunovrat Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference